- Pradžia
- >
- Gydytoja: vaikai dažnai suserga dėl psichologinių priežasčių – kaip tai atpažinti?
Vaikų ligų gydytoja, doc. m. dr. Indrė Plėštytė-Būtienė sako, kad vaikai kartais suserga visai ne dėl virusų ar bakterijų kaltės. „Stresas vaikui – adaptacijos problemos, saugumo jausmo stygius – tiek darželyje, tiek namie. Kaip jis jausis saugus, jei bijo net užmigti, nes rytą jį pažadins ir „varys į darbą“, kuris jam nemielas. Suaugusieji lygiai taip pat suserga, kai nenori į darbą”, – sako gydytoja, ir priduria, kad šį kartą kalbės ne apie rimtas ligas, kurios, žinoma, reikalauja intensyvaus gydymo.
Anot I. Plėštytės-Būtienės, jautresni vaikeliai serga vienomis ligomis, aktyvūs – kitomis. Vaizdžiai tariant, jei per dažnai sergame, blogai mokomės, pagalbos kreipsimės į korepetitorių: vieni ieškos vaistų, kiti – priežasties, kodėl taip nutinka: „Kai pas mane gimdytojai atveža vaiką, jau išgėrusį dešimt antibiotikų dozių, bet vis dar nepasveikusį, ir klausia: „Daktare, kas su mumis dedasi?“, visada atsakau, kad reikia rasti priežastį, kodėl mažylis nori sirgti. Ypač jei tyrimai geri”.
Mamos baimės – vaiko liga
Vaiko sveikata itin susijusi su tėvų patiriamu stresu – ne veltui sakoma, kad darželiui reikia ruošti tėvus, ne tik vaikus. Mes, mamos, jaučiame didelį socialinį spaudimą, ką pasakys kiti: vaikas negražiai aprengtas, išbertas, neišauklėtas, spiegia viešoje vietoje ir t. t. Kas kaltas? Aišku, mama! Ir ji nuolat griaužia save, ką čia padaryti, kaip čia viską pakeisti. Motinas nuolat kamuoja baimės, kad sūnus ar duktė kažkaip negražiai, nors absoliučiai natūraliai, pasielgs darželyje. O kai mamytė bijo, į tai savitai reaguoja vaikas. Kai manęs tėvai teiraujasi, ką daryti, kad vaikas, tarkime, parduotuvėje nekeltų isterijų, atsakau – tiesiog nebijokite. Ramiau į viską reaguokite. Ir nepykite ant mažylio.
Susiorganizuoja sau atostogas
Kai vedu seminarus tėvams, dažnai paklausiu: „Kiek iš jūsų susidūrėte su tokia situacija – kai tik pagalvojate, kad vaikas jau seniai nesirgo, kitą dieną jis atgula?“ Daugybė! Nes mamos tarsi atidaro kanalą, leidžiantį mažutėliui sirgti, kad jis pabūtų tik su ja. Motina taip pat jo pasiilgo ir norėtų drauge, niekieno netrukdoma, pabūti su vaikeliu. Jeigu mama nepaleidžia mažylio – jis sirgs, jeigu pervargsta, jis taip pat sirgs. Vis dar klaidingai manome, kad sūnelis ar dukrytė darželyje tik žaidžia. Netiesa, jis ten dirba didžiulį darbą, ir ne vienu etatu.